Prominent & Leading Wholesale Trader from Ahmedabad, we offer pu trolley caster wheel, 2 inch castor wheel, dyson caster wheel, thread wheel caster and stretcher casters, 100 mm, 125 kg, total lock, twin wheel.
₹ 50 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 100 kg- 500 kg |
| Wheel Material | Rubber |
| Per Wheel Size (inch) | 2X0.5 |
| Caster Material | Mild Steel |
| Purpose | Trolley or Cart, Hospital, Furniture, Heavy industry |
₹ 50 / Piece Get Latest Price
| Wheel Material | PU |
| Wheel Size(inch) | 2X0.5 |
| Load Capacity | < 100 kg |
| Purpose | Heavy Industry, Trolley or Cart, Furniture, Hospital |
| Wheel Movement | Swivel |
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Material | Rubber |
| Shape | Round |
| Load Capacity(kg) | 100 kg |
| Color | Orange and Black |
| Type | Dysan |
| Diameter | 6 inch |
| Size | 4 inch |
₹ 20 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 100 kg- 500 kg |
| Wheel Material | Plastic |
| Per Wheel Size (inch) | 2X0.5 |
| Caster Material | Mild Steel |
| Purpose | Heavy industry, Trolley or Cart, Hospital, Furniture |
Get Latest Price
| Wheel Diameter | 100 mm |
| Load Capacity | 125 kg |
| Brake Type | Total Lock |
| Material | Nylon |
| Mount Type | Stem |
| Caster Type | Twin Wheel |
| Application Area | Hospital Bed, OT Trolley |
| Wheel Width | 45 mm |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Finish | Chrome Plated |
Bilal Mansuri (Owner)
Super Trolly & Rubber House
4637, Vepar Bhavan, Kadia Kui Relief Road, Kalupur
Ahmedabad - 380001, Gujarat, India