We are a leading Wholesale Trader of material handling trolleys, heavy duty double ball bearing iron core pu caster and shopping mall trolley from Ahmedabad, India.
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity(kg) | 400 kg |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Material Handling |
| Portable | Yes |
| Surface Treatment | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5 Piece
Get Latest Price
| Material | Polyurethane (PU) |
| Wheel Material | PU |
| Wheel Size(Inch) | 6X2 |
| Load Capacity(kg) | 1000 kg |
| Wheel Movement | Swivel |
| Caster Material | Mild Steel |
| Locking | With Brake |
| Mount Type | Plate |
| Purpose | Trolley or Cart, Heavy industry |
| Available Size | 4''2 6''2 8''2 |
| Fork Material | CI PU |
| Body Material | MS FABRICATED |
| Frame Material | MS |
| Size | 6''2 |
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Type | SHOPPING TROLLEY |
| Basket Capacity | 100 L |
| Wheel | Four-Wheel |
| Load Capacity(kg) | 100 kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Supermarket |
Minimum order quantity: 5 Piece
Bilal Mansuri (Owner)
Super Trolly & Rubber House
4637, Vepar Bhavan, Kadia Kui Relief Road, Kalupur
Ahmedabad - 380001, Gujarat, India