SCAFFOLDING WHEELS FOR H FRAME
βΉ 1950 / Piece Get Latest Price
| Wheel Material | PU |
| Wheel Size(Inch) | 8X2.5, 8X2.5 |
| Load Capacity(kg) | 1000 kg |
| Caster Material | Mild Steel |
| Purpose | Heavy industry, Trolley or Cart |
| Color | Red yellow or black |
| Mount Type | Long Thread |
Minimum order quantity: 100 Piece
βΉ 375 / Piece Get Latest Price
| Material | Nylon |
| Wheel Material | Nylon |
| Wheel Size(Inch) | 6X2, 6X2 |
| Load Capacity(kg) | 1000 kg |
| Caster Material | Mild Steel |
| Purpose | Trolley or Cart, Heavy industry |
| Color | White |
Minimum order quantity: 200 Piece
βΉ 1150 / Piece Get Latest Price
| Wheel Diameter | 200 mm (8 inch) |
| Load Capacity(kg) | 1000 kg |
| Load Capacity per Caster | 2000 kg |
| Wheel Material | Rubber |
| Caster Type | Swivel with Brake |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Overall Height | 300 mm |
| Size | 8 inch |
| Tread Width | 50 mm (2 inch) |
| Housing Material | Forged Steel |
| Features | Spring Loaded |
Minimum order quantity: 50 Piece
βΉ 950 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 1000 kg |
| Wheel Size(Inch) | 6 inch |
| Per Wheel Size (inch) | 6X2 |
| Wheel Material | Rubber |
| Wheel Movement | Swivel |
| Locking | With Brake |
| Caster Material | Mild Steel |
| Purpose | Heavy industry, Trolley or Cart |
| Color | Black |
Minimum order quantity: 50 Piece
Bilal Mansuri (Owner)
Super Trolly & Rubber House
4637, Vepar Bhavan, Kadia Kui Relief Road, Kalupur
Ahmedabad - 380001, Gujarat, India