Providing you the best range of 16 inch solid rubber wheel and rubber castor wheels with effective & timely delivery.
₹ 850 / Piece Get Latest Price
| Wheel Size (Inch) | 16x4 |
| Load Capacity | 500 kg |
| Hardness | Full Solid Rubber |
| Load Capacity(kg) | 500 kg |
| Purpose | Trolley or Cart, Heavy Industry |
| Color | Black |
| Shape | Round |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 550 / Set Get Latest Price
| Load Capacity(kg) | 500 kg |
| Wheel Size(Inch) | 4X1.5 |
| Material | Rubber |
| Purpose | Hospital, Trolley or Cart, Furniture, Heavy Industry |
| Wheel Movement | Swivel |
| Locking | With Brake |
| Mount Type | Plate |
| Color | BLACK |
Minimum order quantity: 50 Set
Bilal Mansuri (Owner)
Super Trolly & Rubber House
4637, Vepar Bhavan, Kadia Kui Relief Road, Kalupur
Ahmedabad - 380001, Gujarat, India